Гелотологія - наука про сміх - зародилася в 70-х роках минулого століття в Америці. А її засновник, Норман Казінс, увійшов в історію як «людина, якій вдалося розсмішити смерть». Він страждав від рідкісної хвороби суглобів. Коли у лікарів опустилися руки, Казінс закрився в кімнаті і годинами дивився комедії. Результат був приголомшливий для медиків. Через тиждень у хворого зникли болі, через місяць він почав рухатися, а через два вийшов на роботу. З тих пір в США і Європі почали вивчати вплив сміху на здоров'я людини.
Гумор у нашому житті так само важливий, як повітря, їжа і вода. Сміх - незамінний помічник у складних ситуаціях. І якщо людина вміє сміятися над собою і може подивитися під іншим кутом на проблеми, вона ніколи не опустить руки, а буде долати труднощі з оптимізмом.
Сміхом лікують онкологічні хвороби
Сміх - корисна фізична вправа, що змушує одночасно працювати 80 груп м'язів! У людини рухаються плечі, вібрує діафрагма, розслаблюються м'язи шиї, спини та обличчя. Деякі вчені порівнюють хвилину сміху з 25 хвилинами занять фітнесом. Під час сміху пульс частішає. Схожий ефект дають фізичні вправи. Сміх - панацея майже від усіх хвороб. Не виняток - серцево-судинні та онкологічні хвороби. Він знижує вироблення гормонів стресу і рівень холестерину, нормалізує тиск і зміцнює імунітет. Іноді достатньо всього лише засміятися, щоб позбутися головного болю.
Новонароджена дитина починає сміятися не раніше, ніж через місяць після появи на світ. Вона вчиться цьому у мами. Якщо вона весела, дивиться на речі з оптимізмом, часто сміється, то це запозичує і малюк. У віці від одного до п'яти років людина сміється найчастіше. Малюки як ніхто вміють отримувати насолоду від життя. Діти сміються часто, щиро й багато, у них майже завжди чудовий настрій. Вони готові до подвигів і нових відкриттів. Перед ними відкритий цілий світ. Можливо, тому що вони ... сміються.
5 хвилин сміху замінюють 40 відпочинку
Сміх - «річ» заразна. У хорошій компанії регіт виникає в 30 разів частіше, ніж на самоті. Цікаво, що оповідач сміється в півтора рази частіше, ніж його слухачі. Крім того, сміх добре впливає на дихання. Дуже корисно сміятися вагітним. Сміхотерапію застосовують і під час пологів, на першому етапі перейм, це знижує больові відчуття.
Втім, сміхотерапія має певні протипоказання. Довго сміятися не радять людям, які мають грижу, захворювання очей або легеневі хвороби: хронічний бронхіт, пневмонію, туберкульоз. Це небезпечно, коли є загроза зриву вагітності або післяопераційні ускладнення. У цьому випадку людям потрібен спокій, їм не можна напружувати м'язи обличчя та інші частини тіла. Для решти сміх - ліки.
Сеанси гумору можна влаштовувати й самостійно. Наприклад, жити за правилами: «Я повинен сміятися хоча б 10 хвилин вранці, 10 в обід і стільки ж увечері». Дивитися комедії, гумористичні передачі, читати анекдоти, зробити архів карикатур або смішних фото. Більше спілкуватися з життєрадісними людьми, екстравертами. Бажано, знайти якісь комічні моменти і самому себе смішити. Варіантів достатньо - можна стати перед дзеркалом і «корчити різні смішні пики».Втім, є люди, які стверджують, що сміятися ... не вміють. Можливо, причина - в серйозній посаді, яку вони займають? В таких випадках лікарі радять протягом 5-10 хвилин сміятися штучно. Цього достатньо, щоб м'язи обличчя працювали, а мозок «наситився» киснем.
У лікарнях працюють ... клоуни
Найважче психотерапевтам налаштувати людину на сміх. Багато хто вважає таке лікування ... несерйозним. Люди сподіваються отримати диво-таблетку, яка відразу ж поверне втрачене здоров'я. Але такого не буває! Є прості методи, за якими потрібно почати працювати над собою. І один з них - сміхотерапія. Якщо людина буде веселою, подивиться на речі з оптимізмом, навчиться цінувати життя, що вона народилася і живе, світ навколо неї зміниться.
Звичайно, сміхотерапію не можна застосовувати як самостійний метод лікування, тільки в якості додаткового. У зарубіжних клініках поруч з медиками можна часто побачити клоуна. Він працює на штатній посаді, лікує сміхом і дорослих, і дітей. Було б дуже корисним запровадити подібну практику і в нас. Адже маленьким пацієнтам так бракує позитивних емоцій! А звідки їх взяти в лікарні?
***
Корисно почитати
Немає коментарів:
Дописати коментар