Ваша нишпорка тут !!!

Сприйняття кольору (+відео)

У процесі пізнання природи людина відкривала для себе все нові й нові принципи організації світу – ритм, симетрію, пропорції, контраст і ін. Цими принципами вона керувалася – спочатку несвідомо, потім усвідомлено, - перетворюючи навколишній світ, створюючи штучне середовище проживання. Природні й створені людиною об'єкти дійсності породили в її свідомості стійкі образи, супроводжувані певними емоціями. Ці символічні асоціативні значення геометричних фігур, ліній враховуються у всіх видах діяльності, пов'язаних зі створенням візуальних форм. Вертикаль при відсутності членувань сприймається як щось непорівнянне, нескінченне, легке, спрямоване вгору. Якщо вона має потовщення в нижній частині або стоїть на горизонтальній підставі – як щось більш стійке.



Горизонталь асоціюється з надійністю, стабільністю, рухом, розвитком. Діагональ символізує динаміку. Відповідно композиція, побудована на чітких горизонталях і вертикалях, тяжіє до стійкості, статичності, урочистості, а композиція, що базується на діагоналях, - до руху, мінливості, нестабільності. Горизонтальна композиція буде виглядати більш ґрунтовною, важчою, ніж вертикальна. Справедливість цього твердження багато в чому залежить і від співвідношення сторін прямокутників, і від розміщення матеріалу всередині них. У процесі пізнання природи людина відкривала для себе все нові й нові принципи організації світу – ритм, симетрію, пропорції, контраст і ін. Цими принципами вона керувалася – спочатку несвідомо, потім усвідомлено, - перетворюючи навколишній світ, створюючи штучне середовище проживання. Природні й створені людиною об'єкти дійсності породили в її свідомості стійкі образи, супроводжувані певними емоціями. Ці символічні асоціативні значення геометричних фігур, ліній враховуються у всіх видах діяльності, пов'язаних зі створенням візуальних форм. Вертикаль при відсутності членувань сприймається як щось непорівнянне, нескінченне, легке, спрямоване вгору. Якщо вона має потовщення в нижній частині або стоїть на горизонтальній підставі – як щось більш стійке. Горизонталь асоціюється з надійністю, стабільністю, рухом, розвитком. Діагональ символізує динаміку. Відповідно композиція, побудована на чітких горизонталях і вертикалях, тяжіє до стійкості, статичності, урочистості, а композиція, що базується на діагоналях, - до руху, мінливості, нестабільності. Горизонтальна композиція буде виглядати більш ґрунтовною, важчою, ніж вертикальна. Справедливість цього твердження багато в чому залежить і від співвідношення сторін прямокутників, і від розміщення матеріалу всередині них.

Російський художник В.В. Кандінський, що працював у свій час у Вхутемасі, а після еміграції в Німеччину – у Баухаузі, приписував геометричним фігурам певні кольори й навіть відмінності в тепловому сприйнятті. Горизонталь він бачив чорною й теплою, вертикаль – білою, холодною; діагональ – червоною, сіркою, зеленою; прямий кут – червоним; гострий – жовтим; тупий – блакитним.

У живописі давно є загальновизнаним, що колір має найбільший ступінь емоційного впливу. Вперше спробу систематизувати значення окремих кольорів почав Йоганн Вольфганг фон Ґете
Так, жовтий колір створює тепле враження й створює добросердий настрій.
Синій він вважав кольором тіні – холодним і темним. Тому сині об'єкти здаються більш віддаленими. Червоному приписується серйозність і гідність, але також грація й принадність. При цьому Ґете мав на увазі тільки чисті кольори й практично не враховував ні особливостей сприймаючої їхньої людини, ні контексту сприйняття.

В.В. Кандінський запропонував складніший погляд на дану проблему. Він відзначав двоякий вплив кольору на людину. У першу чергу, це фізичний вплив, при якому око зачароване красою кольору або ж, навпаки, зазнає найсильнішого подразнення. Це враження поверхневе й швидко забувається, якщо мова йде про звичні предмети. «Але як фізичне відчуття крижаного холоду, якщо воно проникає глибше, викликає більш глибокі почуття й може викликати цілий ланцюг психічних переживань, так і поверхневе враження від кольору може розвитися в переживання.» Причому цей процес багато в чому обумовлений ступенем розвитку самої людини. Але й при низькій сприйнятливості, колір сприймається неоднозначно. Так, світлі фарби більше притягають око, ніж темні. Ще більш притягальну здатність мають світлі й теплі тони. Пофарбовані в такий спосіб об'єкти здаються ближче


Фізичний вплив кольору був багаторазово підтверджений численними експериментами фізіологів і психологів. Так, М. Деребіре приводить наступний опис впливу кольору на психіку.

Зелений колір – болезаспокійливий, гіпнотичний. Він впливає на нервову систему, знімаючи дратівливість, безсоння, втому, знижує кров'яний тиск і піднімає тонус.

Блакитний колір – антисептичний. Він ефективний при запаленнях і нагноєннях. Чутливій людині блакитний допомагає більше, ніж зелений, але від його «передозування» виникають деяка втома й пригніченість.

Жовтогарячий колір стимулює почуття й прискорює пульсацію крові, не впливаючи при цьому на кров'яний тиск. Він має сильну стимулюючу дію, створює почуття благополуччя й веселощі, але може втомлювати.

Жовтий колір впливає на мозок і тому ефективний при розумовій недостатності.

Червоний колір має теплоту. Він стимулює мозок, ефективний при меланхолії, але в той же час легко робить дратівний вплив.

Фіолетовий колір збільшує витривалість тканини, впливаючи на серце, легені й кровоносні судини.

Однак В.В. Кандінський відзначив, що при більш високому розвитку цей елементарний вплив переходить у більш глибоке враження. Тоді можна говорити про другий вид впливу кольору на людину.

Психічний вплив кольору викликає щиросердечну вібрацію. Необхідно відзначити зв'язок між асоціативними переживаннями, що викликає певний колір, і його значенням у природі: «Наприклад, червоний колір може викликати щиросердечну вібрацію, подібну до тієї, яку викликає вогонь, тому що червоний колір є в той же час кольором вогню. Теплий червоний колір діє збудливим чином; такий колір може підсилитися до хворобливого болісного ступеня, може бути, також і внаслідок його подібності з кров'ю. Червоний колір у такому випадку будить спогад про інший фізичний фактор, який, безумовно, хворобливим чином діє на душу.»

Цікава наступна класифікація кольорів по їхньому психологічному впливу на людину.

1. Стимулюючі (теплі) кольори, що сприяють збудженню й діючі як подразники:
  • Червоний – вольовий, життєстверджуючий;
  • Жовтогарячий – теплий, затишний;
  • Жовтий – контактуючий, променистий.

2. Дезінтегруючі (холодні) кольри, що приглушують подразненн:
  • Фіолетовий – поглиблений, важкий;
  • Синій –, що підкреслює дистанцію;
  • Ясно-синій – веде в простір, що спрямовує;
  • Синьо-зелений – підкреслює рух, мінливість.

3. Пастельні кольори, які приглушують чисті кольори:
  • Рожевий – ніжний, що робить враження деякої таємничості;
  • Ліловий – замкнений, ізольований;
  • Пастельно-зелений – ласкавий, м'який;
  • Сірувато-блакитний – стриманий.

4. Статичні кольори, здатні врівноважити, відволікти від інших збудливих кольорів:
  • Чисто-зелений – вимогливий, що освіжає;
  • Маслиновий – заспокійливий, зм'якшує;
  • Жовто-зелений – оновлюючий, розкріпачує;
  • Пурпурний – вишуканий, претензійний.
  • Кольори глухих тонів, які не викликають подразнення (сірі), гасять його (білі), допомагають зосередитися (чорний).

5. Теплі темні тони (коричневі), що стабілізують подразнення, що діють в'яло, інертно:
  • Охра – зм'якшує ріст подразнення;
  • Коричневий, землистий – стабілізуючий;
  • Темно-коричневий – зм'якшуючий збудливість.

6. Холодні темні кольори, що ізолюють і гнітючі подразнення:
  • Темно-сірі, чорно-сині, темні – зелено-сині.


Отже, і фізичний, і психічний вплив кольору багато в чому визначаються особистісними характеристиками сприймаючої людини. 
Індивідуальність сприйняття колірних композицій пізніше була обґрунтована в роботах німецького психолога М.Люшера, який довів, що стан (зміст свідомості, емоційність) реципієнта в момент контакту з об'єктом може впливати на його відношення до того самого кольору.

http://illusions.org.ua


Як намалювати колірний круг? У цьому відео показана побудова колірного круга по Іттену у форматі демо-ролика, без додаткових пояснень. 




Немає коментарів:

linkwithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...